България-Община Струмяни, Област Благоевград
МАЛКА, НЕПОЗНАТА, НО С ВЪЗМОЖНОСТИ!
Територията на община Струмяни е общо 362kм2 с 21 населени места, разположени по източните склонове на Малашевска планина, долината на река Струма и малка част от западен Пирин. Население около 7 000 души. Граници - с общините Кресна, Сандански, Банско, Петрич, община Берово (РМакедония).
Около 80% от общата площ на общината е с планински релеф. Останалата част от територията е разположена по поречието на р.Струма.
Планинският релеф на общината се характеризира с живописни скали с над 30 пещери. Планините Пирин и Малешевска предлагат изобилие от възможности за почивка и туризъм. Високопланинските езера и пасища формират уникален пейзаж.
Типичният преходно-средиземноморски климат е благоприятно условие за отглеждане на топлолюбиви култури като тютюн, плодове, лозя, всички видове зеленчуци характерни за нашата страна. Меката зима позволява отглеждането и на многогодишни видове като смокиня, нар, бадем, маслини и др.
Горите на територията на общината са разположени поизточните склонове на Малашевска планина и западните склонове на Пирин. Горският фонд включва дъбови, букови, иглолистни и смесени гори.
На територията на общината е разположено най-голямото на Балканите находище на флуорит /при с. Палат/, което към момента не се експлоатира.
Мраморът е друго важно полезно изкопаемо за региона. Най-голямото предприятие за добив и обработка на мрамор в България “Илинденци мрамор” АД се намира на територията на общината. Това е предпоставката за възникване на други фирми за преработване на мрамор: “Бумар”АД, „Черкезов” ООД, „Крисмар” ООД и др. Запасите от варовик, мрамор и гранит са значителни.
Един от основните европейски пътища – E 79 пресича територията на община Струмяни. Това е най-късият път от Северна и Източна Европа към Северна Африка. Проектира се автомагистрала “Струма”, част от Евро коридор № 4, която също ще минава през територията на общината. Международната железопътна линия (Видин – София – Кулата – Солун – Атина) също минава през Струмяни.
В общината са открити шивашки цехове с участието на гръцки инвеститори, добре е развита средната и дребна търговия, има два хотелски комплекса – “Карелия” и “Тесалоники”, къщи за селски туризъм и голям брой ресторанти и заведения за хранене.
Интерес за чуждестранните инвеститори могат да бъдат дейности свързани със земеделието, добива на флуорит и мрамор, шивашка дейност, туризъм и много други.
Общината има редица туристически забележителности.По-голяма част от църквите на територията на община Струмяни принадлежат към възрожденския архитектурен стил.
За национални паметници на културата са обявени три от църквите в общината, а именно: църква “Св. Димитър” с. Палат – деклариран архитектурен и художествен паметник на културата; църква “Св. Богородица” с. Велюшец – деклариран художествен паметник на културата; църква “Св. Атанас” с. Горна Рибница – деклариран художествен паметник на културата.
Освен църквите, съществуват и редица археологически обекти от тракийския период, ранно и късно средновековие и възрожденския период. През 2002 г.е открит и исторически музей в с.Струмяни, с богата експозиция.
Община Струмяни е домакин на международен скулптурен симпозиум, провеждащ се в с.Илинденци. За пръв път симпозиумът се проведе през 1998 г. и вече се оформя прекрасна мраморна скулптурна композиция на открития хълм югоизточно от селото – функционална и красива, като заобикалящата я природа от неповторими скали и хълмове. Симпозиумът има потенциал да насърчи развитието на художествените занаяти и туризма в областта.
На територията на общината е разположена част от Национален парк “Пирин” и природен резерват “Соколата”, които се обитават от разнообразни животински видове - зайци, вълци, лисици, сърни, диви прасета и др. В Малeшевската планина, макар и рядко, може да бъде открита дивата котка, а в Пирин - дивата коза. Сред най-често срещаните птици са: гълъбът, соколът, лястовицата, орелът, яребицата и др. В зависимост от сезона по течението на р.Струма може да бъдат забелязани чапли, пеликани, щъркели, лебеди, лешояди и фазани.
Богатата история, запазената природа, селища съхранили своя старинен вид, съчетание от множество природни забележителности, обстановка предразполагаща към завръщане в един свят на традиции и автентичен фолклор, чист въздух и кристално чиста планинска вода, животновъдство и зеленчукопроизводство развиващи се по едни отдавна забравени начини и способи, това са редица предпоставки човек идвайки по тези места да отпочине от динамичния и напрегнат живот, сивото ежедневие, да вдиша от свежестта на планинския въздух и да обогати познанията си за миналото на своя народ и на чужденците да се запознаят с бита на българина.
С цел привличане на инвестиции в община Струмяни общинското ръководство е готово да окаже всякаква подкрепа и съдействие на заинтересованите лица, облекчения за наем на помещения и терени, гратисни периоди за заплащане, съдействие за решаване на проблеми от различно естество.
Културния календар на общината започва с едно събитие, което дава представа за отрасъл на селското стопанство, който до известна степен е определил поминъка на местното население, а именно лозарството. В село Илинденци са съсредоточени по – голямата част от лозовите масиви, като тук се прави най – доброто вино от керацуда и най – добрите винопроизводители се представят през първата събота на месец февруари на Празник на боговете на виното.
Освен националните празници в общината се провеждат чествания и по редица други поводи.
От 2004 г. едно от най – големите събития организирани не само в Струмяни, но и в региона е международния фолклорен фестивал “Малешево пее и танцува”, който има за цел съхранение, утвърждаване и разпространение на фолклора на балканските народи. Мероприятието се провежда в най – голямото населено място в общината разположено в подножието на Малешевска планина. Участниците са както от различни краища на България, така и от чужбина: Гърция, Сърбия, Турция, Грузия и Македония и други.
През 2007 година стартира Национален фестивал с международнон участие на зурнаджийската музика “Зурна фест”, който стана традиция. Фестивала на зурнаджийската музика е безспорната визитна картичка на Югозападна България. Той се провежда месец май в Струмяни.
Предпочитаните сфери на сътрудничество имайки предвид даденостите на общината са културно и в сферата на туризма. Общинска администрация разработва и реализира голям брой проекти от фондовете на ЕС в областта на образование, култура, туризъм, спорт и развитие на инфраструктурата.
2825 с. Струмяни, пл. “7-ми Април” №1
тел. 07434/ 31 08, факс 07434/31 05,
e-mail: strumyani_oba@yahoo.com , strumyani_oba@abv.bg
http://www.strumyani.org
Бързи връзки към хотели, къщи за гости, вили под наем, бунгала, апартамени, квартири, ресторанти, барове, дискотеки, забавления, природни забележителности, културно-исторически забележителности, музеи, туристически агенции, туроператори, фирми, почивки, пътуване, ваканция, туризъм в община Струмяни, област Благоевград