България-Община Дупница, област Кюстендил
В град Дупница и околностите са разкрити следи от човешко присъствие още от времето на късната каменна епоха и античността.В резултат на археологически проучвания през 1993–1995г. в местността на Кулата – хълма в североизточната част на града, са разкрити основи на крепост, съществувала през ІV –Vв. За първи път името Дупница се появява в османски регистър от третата четвърт на ХV в.По-късно описание на града и населението се среща в записки на пътешествениците: рицаря Арнолд фон Харф (1499г.), Евлия Челеби (ХVІІІ в.) и Ами Буе (ХІХв.).
Началото на индустриализацията в града е поставено през 60-70-те години на ХІХ век, когато започват работа три предприятия от манифактурен тип - абаджийско, дървообработващо и за рязан тютюн. Градът започва да се оформя като един от големите тютюно-производителни центрове на ХХ век.
Община Дупница се намира на древен кръстопът, където в долината на река Струма се пресичат пътищата от Солун към София и Дунава и от Адриатика към Черно море и Истанбул в област Кюстендил. Средната надм. височина е към 950 м, но влиянието на Беломорието прави климата умерен с мека зима и относително малки температурни амплитуди.
Съчетанието на природните условия и кръстопътното положение е привлякло хората още от най-дълбока древност. Има множество останки от античността, сред които изпъква разкопаната през 1993-95 г. антична крепостКалето (IV-V в. пр. Хр.) над град Дупница. Местността и градът нееднократно са описвани от прочути пътешественици като рицаря Арнолд фон Харф (1499г.), Евлия Челеби (ХVІІІ в.) и Ами Буе (ХІХв.).
Води
Най – голямата река , която протича през Дупнишката котловина е р.Струма. Заедно с реките Джерман , Бистрица, Отовица, Джубрена, Тополница и Горица и язовир „Дяково” водните ресурси на общината не само осигуряват отлични възможности за риболов, но и за съвременни водни спортове като рафтинг.
Край гр.Дупница, с.Крайни дол и с.Палатово има и минерални извори, но те не са изследвани , не са доказани техните качества и реално те не се експлоатират.
Полезни изкопаеми
Община Дупница е бедна на минерални суровини.В ограничени количества са застъпени : пясъци и чакъли за бетон (с.Крайници), глини за тухли (с.Яхиново) и долмити, като огнеупорна суровина (с.Делян).
Защитени природни територии
Над 22% от площта на община Дупница е заета от гори. Това е основна предпоставка за развитието на туризма. Част от територията на общината се намира в Национален парк „Рила” като най-близкият резерват е „Скакавица”, известен с вековния си масив от бяла мура.
Исторически паметници
В териториалните граници на Община Дупница се намират редица паметници на културата , чието ситуиране формира историческото развитие на локацията. Паметниците на културата в Община Дупница са комуникационно достъпни и са включени в Концепцията за устойчиво развитие на културния туризъм в Област Кюстендил.
Как да стигнем?
През община Дупница преминава електрифицираната ж.п. линия София – Кулата – Солун и успоредната на нея магистрала Е-79.
К О Н Т А К Т И
Община Дупница
Адрес:
п.к. 2600
гр. Дупница
пл. Свобода No.1
Ел. поща:
Телефон: 0701/ 59220
Факс: 0701/ 59257
Бързи връзки към хотели, къщи за гости, вили под наем, бунгала, апартамени, квартири, ресторанти, барове, дискотеки, забавления, природни забележителности, културно-исторически забележителности, музеи, туристически агенции, туроператори, фирми, почивки, пътуване, ваканция, туризъм в град Дупница.